top of page
Writer's pictureHKRV

Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima


Hrvatsko kraljevsko vijeće obilježilo je Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma 23. kolovoza 2020. prisjećajući se na stotine tisuća hrvatskih žrtava totalitarnih režima 20. stoljeća.


Padom starog europskog poretka tijekom Velikog rata 1914. - 1918. godine dolazi do rasplamsanja totalitarnih ideologija koje nalaze plodno tlo u Europi i svijetu. Posebice dolaskom boljševika na vlast u Rusiji 1917. godine, kreće era genocida na staleškoj osnovi koja prati nacionalizaciju imovine, uništavanje kulturne baštine i najgore od svega masovnih ubojstava i deportacije počinjenih ponajprije na staleškoj različitosti. Tih prvih godina plamsaju socijalističke revolucije diljem Europe koje prati krvavi plašt ubojstava, posebice je svijet šokirala vijest o ubojstvu ruske carske obitelji Romanov i njihovih vjernih dvorjana, mahom žene i djece pogubljenih na okrutan način. Sve biva slijedom istog revolucionarnog otrova koje pamti oštricu noža započetu u Francuskoj revoluciji 1789. Uskoro socijalističko-komunističke revolucije popratit će fašističke i nacional-socijalističke (nacističke) koje koristeći nacionalni duh preslikavaju sličnu totalitarnu sliku komunizma. Veličajući nacionalne revolucije, totalitet države nad slobodom osoba i imovine, te u konačnici progon neistomišljenika, protivnika ideologije i osoba temeljenih na nacionalnoj, vjerskoj ili staleškoj razlici.



(Ruska carska obitelj Romanov, okrutno ubijena od boljševika 1917.)


Hrvatska je posebice osjetila krvavi nož ideologija, počevši od atentata i bombaških napada socijalističkih i velikosrpskih radikala i terorista na naše banove i velikodostojnike u vrijeme Trojedine Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije. Prekretnicu odnosa totalitarne ideologije i hrvatskog Kraljevstva činit će Atentat u Sarajevu 28. lipnja 1914. koji će postati povodom za izbijanje Svjetskog rata 1914. - 1918. godine. Upravo počinitelji tog čina zla u kojem je ubijen hrvatski nadvojvoda Franjo Ferdinand i supruga vojvotkinja Sofija, jugoslavenski radikali pripadnici Mlade Bosne, u suradnji s velikosrpskom tajnom organizacijom Crna Ruka postavit će oblik protofašizma i totalitarizma za kasniju Kraljevinu Jugoslaviju. Zločin totalitarnog režima Hrvati osjećaju u krvavoj Odesi, kada kraljevski hrvatski domobrani u zarobljeništvu nakon odbijanja silom služenja jugoslavenskim legijama ubijaju u tisućama ubijeni, zločin iza kojeg je stajao čitav sustav vlasti tadašnje srpske vojske i države u izgnanstvu.


(Članovi tajne velikosrpske terorističke organizacije Crna ruka)


Prvu Jugoslaviju prate veliki zločini ali i revolucionarni plameni posebice povratnika iz Rusije koji nose ideale socijalističko-komunističkog totalitarnog ustroja. Čitava versajska jugoslavenska tvorevina pod vlašću kralja Aleksandra Karađorđevića povući će novu ideologiju monarhofašizma tvorenu na preslici fašističkih totalitarnih sustava tadašnje Europe, koju prate mnogi zločini postignuti u mirnodopskom razdoblju. Takav sustav stvara okvire za stvaranje domaćih fašističkih pokreta kao što je onaj ustaški koji nalik svim drugima uzima revoluciju, nacionalizam i totalitarnu vlast kao osnovu svoje vlasti koja dolazi u razdoblju 1941. do 1945. do izražaja stvaranjem logora od kojih najzloglasniji biva Jasenovac. U tom razdoblju totalitarna vlast čini progone neistomišljenika, razara i smanjuje utjecaj svakog drugačije pogleda čime hrvatski domoljubi izvan ustaškog okvira vezani uz radićevske, pravaške, konzervativno-katoličke i domobransko-monarhističke struje bivaju posebno pod prisilom i nadzorom. No zapamćeni su i po pružanju otpora tom režimu, suradnjom s antifašističkim pokretima.


(Ulaz u ustaški logor)


Dolaskom socijalističko-komunističke diktature na vlast 1945. koja se konsolidirala ranije nakon što je NOVJ (partizani) preuzela vodeću ulogu i zbacila JVO (četnici), počinje novi niz masovnih zločina i totalitarne vlasti koja će trajati sve do dolaska višestranačja 1990. Unatoč zločinima u Drugom svjetskom ratu, ratno poraće dovelo je najveći zločin nad Hrvatima u čitavoj povijesti. Bleiburg i križni putevi broje iza sebe stotine tisuća ubijenih civila i zarobljenika, brojeći najveći genocid i skup masovnih zločina počinjen na ovom ozemlju u čitavom 20. stoljeću. Posebice je označen kao genocid ubojstva, progona i protjerivanja primarno temeljenog na staleškoj razlici, a u pojedinim okvirima vjerskoj i nacionalnoj. Nova socijalistička vlast započinje politiku nacionalizacije i protjerivanja, sustava logora i zatvora od kojih će najzloglasniji biti Goli otok. Tek dolaskom višestranačja 1990. i porazom JNA u obrambenom Domovinskom ratu pada taj totalitarni režim. Iako se Hrvati stavljaju uz bok antitotalitarnih zemalja, sramotno je da Hrvatska u svom Ustavu i dalje svoje temelje postavlja na jugoslavenskoj Banovini Hrvatskoj (monarhofašizam), ZAVNOH-u i SRH-u (socijalizam-komunizam) čime je jedna od rijetkih država koje su temeljene na totalitarnim režimima koje i sama kao suverena država osuđuje.


(Bleiburg i Križni putevi 1945.)


Zbog svega navedenog članovi Hrvatskog kraljevskog vijeća su 2018. godine donijeli Pravilnik o radikalnim ideologijama i pokretima koji je ograničava svaku prisniju međunarodnu suradnju sa svim organizacijama koje u svom cilju, programu ili djelatnosti veličaju navedena totalitaristička obilježja. Također zabranjeno je članstvo u HKRV svakoj osobi koja je član organizacija koje jasno promiču totalitarne sustave vlasti. Ovim proglasom je Hrvatsko kraljevsko vijeće, čvrsto stalo na stranu onih organizacija čiji je cilj suzbijanje i borba protiv nasljeđa totalitarnih sustava dvadesetog stoljeća, ujedno donesena u duhu Rezolucije Europskog parlamenta od 2. travnja 2009. o europskoj savjesti i totalitarizmu. Pravilnik je potvrđen na saboru HKRV 5. prosinca 2019.


Poveznica na pravilnik:


2019. godine članovi vodstva udruge Hrvatskog kraljevskog vijeća (HKRV) poslali su službenu izjavu i osudu nakon više incidenata veličanja talijanskog fašizma i iredentizma od strane simpatizera tih ideologija, koje je kulminiralo podizanjem skulpture fašističkog diktatora Gabriela D'Annunzija u Trstu i podizanjem zastave sramotne iredentističke kraljevine Italije i fašističke Talijanske regencije Kvarnera u Rijeci. Vodstvo udruge HKRV strogo je osudilo ovaj barbarski čin veličanja fašističkog i iredentističkog okupiranja grada Rijeke, te poslalo zahtjev za distanciranjem i osudom ovih sramotnih događaja u Trstu i Rijeci talijanskoj Vladi, negdašnjoj vladarskoj talijanskoj obitelji Savoj (Savoia), predstavnicima talijanske manjine u Hrvatskoj i različitim udrugama koje baštine dobre hrvatsko-talijanske odnose.


Poveznica:


Hrvatsko kraljevsko vijeće se kao udruga zalaže za osudu svakog oblika totalitarnih režima komunizma, socijalizma, fašizma i nacional-socijalizma, zalažući se da se otvara pitanje totalitarnog nasljeđa i njegova procesuiranja u Saboru. A posebno zakonski putem referenduma donese odluka o promjeni preambule Ustava iz koje se miču odrednice koje temelje Hrvatsku na totalitarnim nasljeđima od 1918. do 1990., posebice jugoslavensku Banovinu Hrvatsku, ZAVNOH i Socijalističku Republiku Hrvatsku. Suvremena Hrvatska država temelji se na tisućljetnom državnom kontinuitetu hrvatskih kneževina i Hrvatskog Kraljevstva od 925. do 1918. godine, na voljom naroda odabranom putu ka slobodi 1990. i 1991., te pobjedu u obrambenom Domovinskom ratu. Stoga je nepotrebno da u svom državnom izvorištu navodi razdoblje totalitarizama od 1918. do 1990. godine


Hrvatska niti je stvorena niti će se temeljiti na ustašama i partizanima. Hrvatska ima alternativu!

187 views0 comments

Comments


bottom of page