top of page
Writer's pictureHKRV

O vladinom prijedlogu izmjene zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, Bečkoj deklaraciji...


HKRV iako načelno podržava prijedlog izmjene zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, naglašava da zakon i dalje omogućuje praksu i širenje totalitarnih ideologija napose boljševizma i komunizma, te predstavlja alat za selektivno kažnjavanje. Nejasno je također tumačenje karaktera lažnih vijesti koje otvaraju prostor korupciji zakona i selektivnom napadu. Posebice zabrinjava mogući antikatolički karakter i praksa Bečke deklaracije o suzbijanju antisemitizma.

Prijedlog izmjene zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira

Pregledom trenutnog zakona i prijedloga promijene zakona vidljivi su pojedini pomaci kao što je strože kažnjavanje isticanje simbola i pozdrava čiji sadržaj izražava ili potiče mržnju. Unatoč tome zakon i dalje omogućuje selektivno kažnjavanje što predstavlja veliki problem za našu zemlju i narod. Potrebitost da se naglasi i osudi totalitarna narav i ideologije jest s time veće, prakse koje prihvaćaju mnoge zemlje EU a osuđuju nacional-socijalizam, fašizam, boljševizam, socijalizam, komunizam itd i dalje ostaju slobodnima ka tumačenju, napose ideologije boljševizma, socijalizma i komunizma koje su prisutne u našem javnom prostoru, često i u obrazovnom sustavu gdje ih mnogi otvoreno promiču, prikazujući njihove simbole. Nadalje ista zakonska praksa ne zrcali sustavne tisućljetne vrijednosti Hrvatske i naroda Hrvata koje su temeljene na moralnom učenju Katoličke Crkve koja je osudila ideologije nacional-socijalizma i fašizma u enciklici pape Pia XI. Mit brennender Sorge, 1937., kao i osuda zabluda i ideologija boljševizma, socijalizma i komunizma u enciklikama pape Pia IX. Nostis et nobiscum iz 1849. i Quanta cura iz 1864., pape Lava XIII. Rerum novarum iz 1891., Pia XI. Divini Redemptoris iz 1937., sv. pape Ivana Pavla II. Centesimus annus iz 1991. Navedeno je dovelo do Proglasa Katoličke Crkve protiv komunizma 1949. godine, čime trenutačni hrvatski zakoni nisu u skladu s vjerskim učenjem, moralnim i zakonskim obavezama 3.057.735 hrvatskih državljana, odnosno 78,97% stanovništva, ako ubrojimo i ostale kršćane koji dijele vjersko učenje i stav, napose pravoslavaca onda ta brojka zauzima daleko viši postotak.


Bečka deklaracija o unaprjeđenju suradnje u suzbijanju antisemitizma Posebno zabrinjavajuće su nejasnoće vezane uz prihvaćanje Bečke deklaracije o unaprjeđenju suradnje u suzbijanju antisemitizma koje otvaraju pitanje promicanja osuđene zablude kršćanskog cionizma koja je zabranjena za sve katolike, pravoslavce i većinu protestanata donesena u Jeruzalemskoj deklaraciji o kršćanskom cionizmu od strane jeruzalemskog latinskog patrijarha NjU Michela Sabbaha, te predstavnika pravoslavnih i protestantskih Crkvi 2006. godine. Nejasno je što podrazumijeva antisemitističku praksu napose jer ista spominje narod Židova i ne uključuje ostale semitske narode Palestince, Jordance i ostale Arape. Također je nejasan karakter odnosa prema tzv. državi Izrael i učenju i praksi svete katoličke i apostolske Crkve čija dogma zahtjeva da ne postoji drugi Izrael osim Crkve, jer ona biva novi Izrael. Trenutna Bečka deklaracija zbog svoje nejasnoće pokazuje isključivost prema ostalim nežidovskim semitskim narodima, posebice Palestincima i Arapima. Posebno je upitno njezino usklađenje s crkvenim učenjem izrečenim u Jeruzalemskoj deklaraciji o kršćanskom cionizmu što može dovesti gotovo 80-90% hrvatskih državljana u sukob sa zakonom ukoliko on predstavi direktnu prijetnju učenju Crkvi koje su potpisnice Jeruzalemske deklaracije iz 2006. godine.


Lažne vijesti?

Nejasno je u prijedlogu zakona na što točno se odnosi pojam lažnih vijesti, tko vrši provjeru i standardizaciju onoga što jest vijest, posebice ako postoje dva različita pogleda ili izvora za jednu temu ili subjekt. Navedeno otvara mogućnost korupciji zakona koji može služiti kao alat selektivnog napada na političkoj i ideološkoj osnovi čime je temeljna sloboda govora i misli teško ugrožena. Prijedlog u ovom obliku svakako će otvoriti vrata daljnjim neregularnostima i nepravdi, jer ne nudi jasan karakter onoga što jest lažna vijest i tko kontrolira njenu točnost. Isto može uskratiti i slobodu znanstvenog i umjetničkog rada ukoliko uskraćuje slobodu znanstvenog ili umjetničkog pristupa određenoj temi.

HKRV kao primjer borbe protiv totalitarnih ideologija i sustava

Zbog svega, iako načelno podržavamo promjene, poslat ćemo Vladi i Saboru pismo u kojem izražavamo zabrinutost za trenutni prijedlog i nejasnoće koje mogu uzrokovati zakonsku korupciju i time predstaviti ugrozu za većinu stanovnika ove zemlje. Hrvatsko kraljevsko vijeće kao udruga koja je pri samom začetku stala protivno totalitarnih ideologija i promicanju istih kada je 2018. donesen Pravilnik o radikalnim ideologijama i pokretima, koji je usvojen 2019. i navodi da niti jedna osoba koja je član ili promiče totalitarne sustave i ideologije može poslužiti kao kvalitetan primjer i temelj za razvoj zakona i načina na koji se trebaju snositi s problemom iskazivanja govora i simbola mržnje.




(Slike izvor: Vlada/HINA-a, FAcebook, HKRV)



Hrvatsko kraljevsko vijeće

2023.


Postanite mecena i podržite rad Hrvatskog kraljevskog vijeća, donacije možete uplatiti na:


Ime primatelja: Hrvatsko kraljevsko vijeće

IBAN: HR8123400091111081585

SWIFT: PBZGHR2X

Banka: Privredna banka Zagreb

Opis: Donacija


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page