U petak 21. listopada 2022. predstavnici Hrvatskog kraljevskog vijeća prisustvovali su misnom slavlju spomendana blaženog hrvatskog kralja Karla IV. Habsburško-Lotarinškog u križevačkoj grkokatoličkoj katedrali, prigodom čega misno slavlje predvodio je NjU vladika mons. Milan Stipić.
Desetak članova HKRV-a odazvalo se na poziv, vladike mons. Milana Stipića da prisustvuje misnom slavlju. Misno slavlje započelo je u 18:00 sati, u popunjenoj i prelijepoj grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice. Od visokih uzvanika prisustvovali su veleposlanik Austrije, zamjenica veleposlanika Mađarske, župan i predstavnici lokalnih vlasti, članovi plemićkog doma i kluba Hrvatskog kraljevskog vijeća i predstavnici vodstva HKRV-a, predstavnici udruge za Beatifikaciju kraljice Zite i članovi Reda sv. Groba u Jeruzalemu. Posebno su pridonijeli svečanom dašku cjelokupnog dojma pripadnice Križevačke djevojačke straže koje su zajedno s bandijerijem HKRV-a držale stražu pred kraljevskim prijestoljem na kojem je bila izložbena relikvija bl. kralja Karla IV. Među prisutnim stjegovima zavijorile su se povijesne hrvatske zastave iz vremena Hrvatskog Kraljevstva.
Prigodnu propovijed izrekao je đakon Livio Marijan, rekavši:
"Karlo se kao iskreni katolik nije mogao pomiriti s ratnim strahotama te odmah započeo raditi na mirovnom sporazumu. Istakao se zapovijedima o humanom postupanju sa svima: vojnicima, zarobljenicima i ranjenicima te zahtijevao hitnu liječničku skrb za sve. Jedini je tadašnji vladar koji je zabranio borbe u dvobojima, prakse bičevanja i vezivanja zapešća za gležnjeve, uporabu bojnih otrova protiv neprijatelja i korištenje podmorničkog torpediranja. Organizirao je pučke kuhinje, koristio konje i kočije iz palače za dostavu ugljena siromašnim građanima, borio se protiv lihvarstva i korupcije. Citirao je često svoga prastrica i prethodnika Franju Josipa govoreći: Moj je zadatak kao monarha štititi moje narode od njihovih grabežljivih korumpiranih političara. U vlastitom domu carske palače odredio je provođenje stroge racionalizacije hrane kako bi svi dijelili teško ratno stanje s narodom. Kao car je sam osnivao dobrotvorne udruge i podupirao katolički tisak, zauzimao se za podizanje crkava. U njegovoj državi, premda je bila katolička, postojala je širokogrudna tolerancija pa su se gradile i pravoslavne i protestantske crkve i židovske sinagoge, a u Bosni i džamije. Bio je prvi svjetski čelnik koji je osnovao ministarstvo socijalne skrbi zaduženo za brigu o mladima, ratnim vojnim invalidima, udovicama, siročadi, socijalnom osiguranju, radničkim pravima, posredovanju pri zapošljavanju, pomoći nezaposlenima, zaštiti od iseljavanja te stambenoj skrbi. Car i kralj Karlo se vrlo ozbiljno pripremao konfederalizirati Austro-Ugarsku monarhiju. Pripremao je nacrte različitih rješenja – od toga da se uz Austriju i Ugarsku stvori treća samostalna država – Hrvatska (s južnoslavenskim narodima) do nacrta konfederacije u kojoj bi svaki narod u monarhiji imao pravo na svoju samoupravu. Brojne su povijesne okolnosti spriječile ostvarenje Karlovih modernih i pozitivno humanističkih kršćanskih vizija. Na koncu je izjavio da će se radije odreći prijestolja nego dozvoliti da se radi njega prolijeva krv. Tadašnji svjetski vođe, međutim, nisu bili spremni za Karlove kršćanske ideje mira i bratstva glede okončanja rata, a niti su podupirali očuvanje njegove velike katoličke države usred Europe te su podržali razbijanje i raspad monarhije..."
Nakon završetka misnog slavlja, uzvanici su se uputili u biskupsku palaču u kojoj ih je ugostio NjU mons. Milan Stipić gdje je bio prigodan program i nastavak druženja povodom ovog spomendana.
Predavanje povodom stogodišnjice Kako bi vam približili život i vladavinu blaženog kralja Karla IV. pozvali smo dva predavača koji su upotpunili obilježavanje ove stogodišnjice kroz odgovor na niz pitanja vezanih uz život, odrastanje, vladavinu, smrt i kanonizaciju kralja Karla IV. i kraljice Zite. Voditeljica predavanja bila je naša članica Valentina Peršun, a predavači Ante Brešić pl. Mikulić i Charles A. Coulombe. O temama dualizma, trijalizma, Velikog rata, Austro-Ugarske monarhije i Hrvatske u to doba možete više saznati u slijedećim poveznicama, predavanja su na engleskom jeziku kako bi približila temu široj publici:
Blessed Emperor and King Charles I (IV) Habsburg - part 1 (Ante Brešić pl. Mikulić)
Blessed Emperor and King Charles I (IV) Habsburg - part 2 (Charles A. Coulombe)
Više o samom životu i vladavini blaženog kralja Karla IV. možete pročitati u objavi povodom 98 godišnjice njegove smrti:
Hrvatsko kraljevsko vijeće
2022.
Postanite mecena i podržite rad Hrvatskog kraljevskog vijeća, donacije možete uplatiti na:
Ime primatelja: Hrvatsko kraljevsko vijeće
IBAN: HR81 2340 0091 1110 8158 5
SWIFT: PBZGHR2X
Banka: Privredna banka Zagreb
Opis: Donacija
Comments